"Bir Hilâl Uğruna"

İsmi anıldığında yüreklerin titrediği yerdir Çanakkale. Ülkenin hemen her yanı mahşer yeridir adeta. Kafkasya cephesinde Ruslar taarruzda, Seddülbahir’de Türk askerleri düşman saflarını topa tutuyor. Bir diğer cephe ise Irak. Lakin asıl mahşer Çanakkale’de yaşanıyor. Akif mısralarına gözyaşlarını ekliyor: “Vurulmuş tertemiz alnından, uzanmış yatıyor / Bir hilâl uğruna yâ Rab, ne güneşler batıyor!..” Senenin her günü rahmetle yâd edilmesi gereken Çanakkale.

Çanakkale Savaşları, Birinci Dünya Savaşı içinde, tarihin en kanlı bölümü olarak bilinir. Türk’ün sayısız zafer, şan ve şerefle dolu tarihinin en parlak sayfasıdır. Vatan savunmasında kanla yazılan bir destandır Çanakkale.

Çanakkale Savaşı’nın 100. yılı nedeniyle düzenlenecek programlarda, Çanakkale’nin milletimiz için ifade ettiği değer, Çanakkale’nin bugüne söyledikleri anlatılacaktır. Türk milletinin bir kez daha Çanakkale yaşamaması için bize düşen vazife dile getirilecektir. Medeniyet kurucu şanlı bir ecdadın varisleri olduğumuzu hatırlamanın, milletimizin yarınları için ne manaya geldiği ifade edilecektir.

Çanakkale zaferinin yaşandığı toprakları göremeyenlere Çanakkale’yi götürmek, Çanakkale ruhunu bir nebze olsun hissettirmek, bir olma, birlik olma duygusunu yeniden yaşatabilmek programın temel amacıdır.