Esat KABAKLI

1954 tarihinde Elazığ’da doğdu. İlk, Orta ve Lise tahsilini Elazığ’da tamamladıktan sonra, önce Elazığ Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi’ni ve ardından 1986 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı bölümünü bitirdi.

Sanat çalışmalarına Elazığ’da başlayan Esat Kabaklı, küçük yaşta bağlama çalmayı ve Elazığ, Bitlis, Silifke ve Gaziantep yöresi halk oyunlarını oynamayı öğrendi. Bir süre Elazığ Halkevi’nde “halk oyunları öğretmenliği” ve Elazığ Musiki cemiyeti’nde de “bağlama öğretmenliği” görevlerini yürüttü. Ayrıca Elazığ Musiki Cemiyeti’nde kurduğu Türk Halk Müziği Topluluğu’nu uzun yıllar yönetti.

1982 yılında ‘TRT Erzurum Radyosu Türk Halk Müziği Ses Sanatçılığı sınavını birincilikle kazanarak, Erzurum Radyosu’nda bir yıl süreyle yetişmiş sanatçı statüsünde görev yapan Esat Kabaklı, 1983 yılında Adnan Ataman’ın yönettiği İstanbul Belediye Konservatuarı Türk Halk Müziği İcra Heyeti’nde ses sanatçısı olarak çalışmaya başladı. Ayrıca istisna akitli olarak TRT İstanbul Radyosu’nun Türk Halk Müziği emisyonlarında yer aldı. Kabaklı, 1986 yılında ise kadrosunu TRT İstanbul Radyosu’na aktararak bu kurumda on iki yıl süre ile görev yaptı. 1998 yılında tekrar İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’na geçen Esat Kabaklı, halen bu kurumda sanatçı öğretim görevlisi statüsünde Türk Halk Müziği Topluluğu’nun şefliğini yürütmektedir.

Türk Halk Müziği genel repertuarına derlemeleri ile kaynak sağlayan ender sanatçılardan birisi olan Esat Kabaklı, ses sanatçısı olarak yurdun pek çok yöresinde ve yurt dışında Almanya, Hollanda, Belçika, ABD, Avustralya ve Yunanistan olmak üzere akademik seviyede birçok konserler verdi.

Oğul (1997), Kirve Memi(2000), Yalnız Türküler/ Göç (2002) ve Siyah Beyaz Türküler/ Sürgün (2004) adlı dört albümü bulunan Esat Kabaklı evli ve iki kız çocuğu sahibidir.